Historia kina

Z historii …
Pierwszą wzmiankę prasową o budynku kina znajdujemy w „Orędowniku Gostyńskim" z dnia 6 kwietnia 1935 roku. Informacja ta brzmi: „Myśl zbudowania w Gostyniu domu społecznego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego - powzięta w zeszłym roku [tj. na przełomie października i listopada 1934 roku. Pomysłodawcą wzniesienia obiektu wydaje się być Stanisław Kochowicz, gostyński kupiec i działacz społeczny. Dom ten będzie placówką kulturalną, która ma skoncentrować całokształt akcji na polu oświaty w Związku Strzeleckim.”
Pierwsze prace przy wznoszeniu Domu Świetlicy rozpoczęto 20 maja 1935 roku i zbiegły się ze śmiercią marszałka Józefa Piłsudskiego [12 maja 1935 roku]. O rozpoczęciu budowy poinformował gostyńskie społeczeństwo „Orędownik Gostyński" z dnia 22 maja 1935 roku.

Kino
Kiedy zapadła decyzja o przekształceniu budynku w kino trudno dociec. Pierwsza wzmianka prasowa o zamiarze uruchomienia w świetlicy przy ul. Dobramyśl kina dźwiękowego pojawiła się w „Orędowniku Gostyńskim" z dnia 25 marca 1936 roku.
Nie podano źródła owej informacji, lecz pojawiła się już nazwa - kino dźwiękowe „Słońce".
O ostatecznej decyzji uruchomienia nowoczesnego kina w Domu Świetlicy Związku Strzeleckiego poinformowano czytelników „Orędownika" w dniu l kwietnia 1936 roku.

Pierwszy seans
Trzy dni później wyświetlono pierwszy film „Dla ciebie śpiewam" z Janem Kiepurą i Martą Eggerth w rolach głównych. Była to pierwsza w Gostyniu prezentacja obrazu z dźwiękiem. W kolejnych numerach „Orędownika Gostyńskiego" aż do wybuchu II wojny światowej systematycznie zamieszczano informacje o nowych filmach wyświetlanych w kinie „Słońce". Ich repertuar na ogół niewiele różnił się od poznańskiego. Od tej chwili kino „Słońce" było ważnym punktem kulturalno-oświatowym w powiecie gostyńskim.

Okres wojny
W trakcie wojny kino służyło faszystowskiemu okupantowi jako narzędzie machiny propagandowej.

Okres powojenny
Po wojnie kino miało prywatnego właściciela - był nim p. Kazimierz Galas. W roku 1951 kino poddano nacjonalizacji, właścicielem kina został Okręgowy Zarząd Kin w Poznaniu. Kinu nadano nazwę „NYSA”.
„Kiedy wyświetlano dobry film, sala wypełniona była po brzegi a ludzie zjeżdżali z całego powiatu. Zdarzało się też, że seans z powodu braku frekwencji musiano odwoływać.
Sala kinowa od strony południowej miała balkon dla widzów, na którym mieściło się około 45 osób. Wstęp na balkon mieli tylko dorośli widzowie”.
- (na podstawie relacji p. Wacława Chrabczaka – kinooperatora)
W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych kino grało średnio 700 -900 seansów rocznie.
Od roku 1991 właścicielem „NYSY” została Gmina Gostyń, która przekazała zarządzanie Gostyńskiemu Ośrodkowi Kultury „HUTNIK”.

Modernizacja budynku
Budynek kina został w latach 1999 –2001 odremontowany nakładem samorządu gostyńskiego. Zakupiono nowy ekran, wyremontowano także salę kinową. Obiekt ocieplono i odnowiono elewację. Sala kinowa może pomieścić 200 osób.

Nowa nazwa dla kina
W maju 2005 roku ogłoszono konkurs na nazwę gostyńskiego kina. Wpłynęły 163 propozycje. Wybrano nazwę „Pod kopułą”. odnoszącą się do wyglądu architektonicznego budynku.

Modernizacja wyposażenia
W roku 2006 wykonano modernizację wyposażenia. Na początek zdemontowano stare projektory. Jeden z nich stoi w holu kina jako eksponat. W kabinie kinooperatora zamontowano najnowocześniejszy projektor niemieckiej firmy ERNEMAN wraz z oprzyrządowaniem.
W kolejnym etapie gostyńskie kino wzbogaciło się o nowoczesny procesor odczytu dźwięku, wymieniono też głośniki przez co poprawiła się jakość dźwięku.
Zakup nowego nagłośnienia i projektorów był możliwy dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej pozostałą część zadania sfinansowano ze środków własnych Gostyńskiego Ośrodka Kultury „HUTNIK”.
W roku 2010 zainstalowano ekran perełkowy, przez co jakość obrazu znacząco uległa poprawie.
Z kolei rok później (2011) nastąpiła wielka rewolucja cyfrowa w gostyńskim kinie „Pod kopułą”. Dzięki uzyskaniu dotacji z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz dofinansowaniu z budżetu miasta zakupiono nowy projektor cyfrowy , dzięki czemu możliwe jest wyświetlanie filmów z nośników cyfrowych oraz obrazów w technologii 3D.


 
projekt ze środków UE

Nadchodzące wydarzenia

1

kwietnia

Domowe Melodie - koncert w Gostyniu

1 kwietnia o godz. 19.00 w sali widowiskowej Gok "Hutnik" koncert Domowych Melodii. Bilety: 40 zł (przedsprzedaż), 50 zł (w dniu koncertu), dostępne w kasach GOK "Hutnik", Kina "Pod Kopułą" oraz w serwisie bilety24.pl


4

kwietnia

GŁOSUJ NA JEDYNĄ GOSTYŃSKĄ INICJATYWĘ!

Cosplay'ada gostkonowa znalazła się w II etapie konkursu "Decydujesz, pomagamy" organizowanego przez TESCO. Od 8 marca do 4 kwietnia głosujcie na nasz projekt w Tesco w Gostyniu i Rawiczu. Prosimy o Wasze głosy, bo chcemy by 25 czerwca cały Gostyń, był opanowany sztuką Cosplay!!! :-)


5

kwietnia

Konkurs TALENT NA BANK

Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik” zaprasza do wzięcia udziału w konkursie „Talent na bank”, którego celem jest rozwijanie i promowanie talentów artystycznych młodzieży szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz dorosłych z terenu powiatu gostyńskiego. Eliminacje do konkursu odbędą się 5 kwietnia 2017 rok. godz. 16.00 w Gostyńskim Ośrodku Kultury „Hutnik”kino gostyn repertuar kina gostyn kino gostyn